Zorza polarna - gdzie i kiedy występuje?

Zorza polarna - gdzie i kiedy występuje?

Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie występuje zorza polarna. W końcu jest to zjawisko warte zobaczenia na własne oczy, przynajmniej raz w swoim życiu. Na pewno gwarantuje bowiem niezapomniane przeżycia i doznania estetyczne.

Co to jest zorza polara?

Zorza polarna to zjawisko świetlne o charakterze dipolowym. Może przyjmować ono różnoraką formę. Bardzo często są to kolorowe pasma, czy promienie. Warto jednak wiedzieć, że zorza polarna występuje na wysokich szerokościach geograficznych i głównie za kołami podbiegunowymi, choć wszystko zależne jest od sprzyjających warunków! Najczęściej obserwowane zjawiska to Norwegia zorza polarna, zorza polarna Finlandia, czy zorza polarna Antarktyda. Na północy zorzę nazywa się Aurora Borealis, podczas gdy na południu Aurora Australis.

Gdzie występuje zorza polarna?

Zastanawiając się, gdzie występuje zorza polarna, z całą pewnością należy mieć na uwadze, iż jest to zjawisko obecne na północy, jak i na południu kuli ziemskiej. Najczęściej występuje w pobliżu biegunów magnetycznych, ale może zdarzyć się, iż w sprzyjających warunkach sięgać będzie nawet 50 równoleżnika. To dlatego zdarza się nawet zorza polarna w Polsce, choć przyznać trzeba, iż jest to niezwykle rzadkie zjawisko, obserwowane ewentualnie jedynie na samej północy kraju. Zorza polarna występowanie to przede wszystkim kraje Skandynawskie. Zastanawiając się ponadto, zorza polarna gdzie najlepiej widoczna, z całą pewnością warto wybrać się do krajów północnych, w okresie, w którym zjawisko jest najbardziej nasilone i pozwala na odpowiednie obserwacje. Warto śledzić także wiadomości pogodowe, aby mieć wiedzę na temat okresów najlepszej widoczności oraz nasilenia.

Jakie kolory może przybierać zorza polarna?

Kolorystyka, która się z nią wiąże, może być bardzo zróżnicowana. Przede wszystkim są to jednak odcienie niebieskiego, zielonego, żółtego, czerwonego, czy czasami nawet białego. Sprawia to, iż zorza polarna jest zjawiskiem unikatowym, które robi wrażenie na każdym, kto choć raz zobaczył ją na własne oczy. Także jej kształt jest nieregularny. Może mieć ona formę łuków, pasm, czy promieni. Wszystko to sprawia, iż stała się ona najprawdziwszym, naturalnym spektaklem, który zachwyci każdego. Warto śledzić wiadomości i doniesienia pogodowe, ponieważ, tak jak było wspomniane, zdarza się, iż zorza polarna występuje także w okolicach Polski. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż zjawisko to, nigdy nie będzie tak nasilone, jak w krajach północnych. Jest to jednak widok przyjemny dla oczu i może stanowić zapowiedź tego, co zobaczyć będzie można w przyszłości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o